TYPY DŘEVOSTAVEB:

PARTNEŘI:

Vlastnosti dřevostaveb

Zbytečné obavy

Přestože se dřeva užívá jako topiva, jsou obavy o zvýšenou hořlavost dřevostaveb plané. Je samozřejmě pravda, že dřevo – jako každý stavební prvek – při určité teplotě hoří, ale pokud jsou splněné již přísné bezpečností a technické normy, dřevěné stavby jsou požáru odolné. Možná to zní paradoxně, ovšem díky předvídatelným vlastnostem hoření dřeva a vznikající zuhelnatělé povrchové vrstvě při požáru tomu tak skutečně je.

Druhou, často přehnanou obavou, která nám vzejde na mysli ve spojení s dřevěnými budovami je riziko napadení ze strany hub a červotočů. To skutečně pro dřevěné stavby představuje nebezpečí. Avšak především pokud je jejich konstrukce navržena a realizována bez dostatečných zkušeností. Zde hrají klíčovou roli úpravy materiálu a tzv. konstrukční ochrany dřeva, které zamezují pronikání vlhkosti a proudění vzduchu. Další podmínkou dlouhé životnosti dřevostavby je pravidelná péče o dům, protože každý dům, včetně zděného, bez údržby chátrá a následně mu hrozí zkáza.

Pokud dřevěné stavby splňují přísné zákony a normy týkající se jejich pevnosti, stability a životnosti, nemusíme se bát o jejich trvanlivost – při správné péči jsou z hlediska životnosti dřevěné domy plně rovnocenné s domy vystavěnými z jiných materiálů.

U objektů postavených ze dřeva se pochopitelně nevyhneme horším akustickým vlastnostem. Je všeobecně známo, že dřevěné zdi se vyznačují slabou zvukovou izolací. Je to také proto, že jsou nepoměrně tenčí oproti běžným zděným stěnám. S moderními technologiemi je však splnění striktních hygienických předpisů pro omezení hluku ve vnitřních prostorech bez problémů řešitelné. Kompenzaci vyšších nákladů na odhlučnění dřevostavby může přinést již zmiňovaná tloušťka jejích stěn. U průměrného rodinného domu nám přinese navíc až jednu malou místnost (oproti zděnému domu na stejné ploše).

Dřevostavby jsou ekologické

S postupem času se klade čím dál větší důraz ve stavebnictví, stejně jako v dalších oblastech lidské činnosti, na ochranu životního prostředí. Jsou dřevostavby opravdu ekologické, jak se tvrdí? Je tomu skutečně tak. Energie spotřebovaná na výstavbu zděného objektu je neporovnatelně vyšší než u toho dřeveného. Je to především kvůli nízké hmotnosti stavebního materiálu dřevostaveb a jednoduchosti konstrukcí. Dřevo je rovněž plně obnovitelný materiál a roční přírůstky v českých lesích pohodlně pokryjí plánovanou těžbu. Naopak se české přebytky dřeva každoročně vyváží ještě za hranice.

Dřevostavba jako nízkoenergetický dům

Mezi celosvětové trendy ve stavebnictví musíme zařadit nízkoenergetické a pasivní stavby, tj. stavby s nízkou provozní spotřebou energií, které ovšem vyžadují odpovídající speciální konstrukce. Obvodové pláště jsou pak charakteristické zvýšeným tepelným odporem a dále snahou o maximální omezení tepelných ztrát v důsledku proudění vzduchu v konstrukcích a jejich spojích. S dostatečnou tloušťkou tepelné izolace jsou tak výdaje za energie až o několik tisíc korun měsíčně nižší než u běžných staveb. V současné době se většina dřevostaveb staví v nízkoenerge­tickém standardu, který je již považován téměř za nutnost. Se současnými technologiemi však není problém postavit ani dřevostavbu jako pasivní dům.

dřevěných konstrukcí se často kritizuje nízká schopnost akumulace tepla. Dřevostavby tak oproti běžným stavbám rychleji vychládají. Tuto vlastnost lze ale při vybudování pružného otopného systému naopak i využít – když jsou okamžité tepelné ztráty malé, potřebuje se i málo energie pro temperaci objektu. V rámci úspor energií lze využít skleníkové efektu a vhodných podmínek dřevostaveb pro využití méně obvyklých zdrojů energie, např. zapojení solárních kolektorů.

Uvedené nízké tepelné ztráty dřevostaveb nám umožňují vybrat nejrůznější systémy vytápění:

Vždy je ale potřeba posuzovat každý dům samostatně, aby se porovnala kvalita tepelných izolací. Pokud jsou domy dostatečně úsporné, je nejefektivnějším zdrojem vytápění elektrická energie, kdy stačí i slabé přímotopy. Je důrazně doporučeno stavět nové objekty s komínem, ke kterému se dá kdykoliv později připojit krb nebo kamna, jenž se mohou stát vhodným sekundárním zdrojem topení.

To nejlepší nakonec!

Nejvýznamnější výhody dřevostaveb jsme si ponechali na konec. Je to především velká rychlost stavby, možnost stavět po celý rok nezávisle na teplotě a nízká cena realizace. Nejrychlejší výstavby dosáhneme pokud zvolíme některý z typových projektů v provedení na klíč. Zde se může doba výstavby dostat již na 3 měsíce a cena se dá stlačit pod 1 500 000 Kč.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!