TYPY DŘEVOSTAVEB:

PARTNEŘI:

Montované dřevostavby ze sendvičových panelů

Montované sendvičové dřevostavby jsou v současnosti vůbec nejoblíbenějším typem dřevostaveb. Důvodem je jednoduchost realizace, cena a v neposlední řadě také vzhled. Dřevostavbu montovanou ze sendvičových panelů většinou nelze rozeznat zvenku ani zevnitř od běžné zděné stavby.

Co bychom si vlastně měli představit pod pojmem montovaná dřevostavba? Jedná se o budovu, jejíž stěny, střecha i další stavební prvky jsou již připravené z výroby a na místě jsou pouze během několika dní smontovány. Proto se nejdříve vyrábějí velkorozměrné díly obvodového pláště, vnitřní příčky a kusy krovů. Pokud se jedná o domy na klíč, často jsou v rámci takové dodávky i schody, obklady stěn, apod.

Všechny montované dřevěné domy prakticky používají stejné stavební postupy a technologie a rozdíl se v podstatě skrývá jen v tloušťce panelů (podle vnitřní izolace), kterých je na trhu nepřeberné množství. Panely se montují na dřevěnou nosnou konstrukci. Panelové prefabrikáty nebo také sendviče či dřevomoduly jsou vlastně dřevěnými nosnými rámy z hranolů, ve kterých je mezi dvěma vrstvami desek uložena patřičná tepelná izolace – proto sendvič. Velice rozšířenou alternativu tvoří sendvičové lepené panely z OSB desek (dřevoštěpkových desek). U nich chybí právě rám z hranolů a jako izolace bývá používán samozhášecí polystyren. Těm se říká europanely.

Pro architekty se čím dál oblíbenějším prefabrikátem pro realizaci dřevostaveb stávají skelety pro vytvoření sendviče. Znamená to pouze výrobu jednodušších dílů, které se kompletují na sendvič až na místě stavby. Jejich skladba je ve výsledku zcela stejná, jako u běžných sendvičových panelů. Umožňují však daleko variabilnější proces stavby, u kterého není problém panel přizpůsobit nejrůznějším požadavkům přímo na místě. Jejich obliba roste s tím, jak roste poptávka po domech s volným řešením půdorysu s pomocí mobilních stěn.

Ze sendvičových panelů se u montovaných dřevostaveb vytvářejí i vnitřní stěny všech typů, tj. od těch nejběžnějších, které oddělují místnosti, po instalační stěny, u nichž je kladen velký důraz na požární odolnost a akustickou izolaci, stejně jako podlahy, stropy či střechy dřevostaveb.

Výhody a nevýhody sendvičové konstrukce

Největší výhodou montovaných sendvičových dřevostaveb je pochopitelně nízká cena, obvykle od milionu korun. Konstrukce probíhá rychle – vše může být hotovo i ve lhůtě kolem jednoh měsíce. To je další obrovská výhoda. Důležité také je, že na montáž nemají žádný výkyvy počasí a teplot, a tak nehrozí odklad dokončení celé stavby. Je totiž možné stavět během celého roku.

Nevýhodou je především velmi úzká nabídka tohoto typu dřevostaveb. Většinou lze objednat pouze typové domy. Komplikací také zpravidla bývá doprava velkých stavebních dílů a potřeba jeřábu na místě stavby. O to se však postará firma. Při samotném bydlení pak může být na obtíž silnější přenášení zvuků.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!