TYPY DŘEVOSTAVEB:

PARTNEŘI:

Roubenky a sruby

Roubenky a sruby představují nejstarší typ konstrukce dřevostaveb, a proto jsou velice rozšířené. Pro svoje tradiční vzezření se ovšem často do dnešního světa moderní architektury moc nehodí a mnohdy právě sruby či roubenky působí jako pěst na oko. Proto jsou tyto stavby na určitých místech úřady zakazovány. Kam však srubová dřevostavba zapadá, jsou nepochybně tradiční, například horské regiony. Tam se často pořizují dokonalé repliky starých staveb. Moderními postupy vystavěná roubenka nebo srub může představovat dokonalé víkendové sídlo.

Klíčovou je pro tuto konstrukci dřevostaveb dělení vnitřního prostoru, kde stěny vytváří tuhou kostru. Používá se časem osvědčené řezivo vysušené a speciálně nařezané. Při procesu řezání se vyřazují trámy středové s točivostí, průhybem apod., a tak se zabraňuje sesychání a sesedání stavby. Úpravy interiéru se provádí vždy přírodními materiály, zatímco veškeré instalace se vedou vnitřkem stěn, kde jsou izolovány. Vnější stěny jsou pak potírány lazurou vybraného odstínu proti hnilobě a škůdcům.

Roubenka nebo srub je, co se týče mechanických vlastností, stále poměrně lehkou a pevnou stavbou, která má minimální požadavky ohledně základů. Roubená konstrukce je velmi odolná a byly zaznamenány i případy, kdy nestabilní půdní ložisko přemístilo roubenou chalupu o desítky metrů daleko bez negativního vlivu na statiku objektu. Dřevo se sice vyznačuje nízkou tepelnou setrvačností, pokud však vybavíme roubenku difúzními izolačními materiály, uděláme z ní tabulkově efektivní nízkoenergetické obydlí.

Výhody a nevýhody roubenek a srubů

Mezi výhody roubenek a srubů se kromě značné odolnosti vůči vlhkosti a vodě, účinnější akustické izolaci a lepšímu vyrovnávání tepelných rozdílů než v případě lehkých montovaných dřevostaveb musí zařadit i unikátní atmosféra, kterou dotváří neupravované dřevěné stěny.

Protože se používá velké množství kvalitního a masivního dřeva, musíme počítat s vyšší cenou. Tyto dřevostavby jsou také více náročné na údržbu, především stěn, které se mohou při vysychání a vlhnutí dřeva pohybovat. Je důležité také při výčtu případných handicapů roubenek a srubů, že díky postupnému sesedání trámů nejsou vůbec vhodné jako vícepatrové stavby.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!