TYPY DŘEVOSTAVEB:

PARTNEŘI:

Montované dřevostavby z panelů z masivu

Nejnovější stavební technologií používanou v montovaných dře­vostavbách je použití panelů z masivu. Jako u jiných montovaných domů i zde jsou panely masivního dřeva již předpřipravené z výroby. Z nich jsou budovány masivní bloky, které vytvářejí nosné konstrukce stěn a stropů. Tento technický postup tak spojuje jak výhody masivní roubenky, tak levných a rychle stavěných montovaných sendvičových dřevostaveb, dvou nejrozšířenějších typů dřevostaveb v České republice. Nejčastěji se zatím tohoto konstrukčního postupu užívá pro realizaci dřevostaveb, které můžeme zařadit mezi moderní a odvážné architektonické kreace.

Masivní stavba je vlastně charakteristická tím, že nosné stěny jsou zhotoveny z řeziva masivního průřezu. Tyto stěny pak vzájemným skládáním, vrstvením a lepením mohou vytvářet různé tvary objektu. Výsledkem je, že celá stěna, popř. strop, je tvořena jen masivním dřevem. Z bezpečnostních důvodů je na zdi dodána tepelně-izolační vrstva. Izolace se tedy pokládá zvnějšku konstrukce, a proto mluvíme o tzv. vnějším izolačním systému.

Výhody a nevýhody dřevostaveb z masivu

Díky své pevnosti jsou montované dřevostavby z masivu vhodné jako vícepatrové budovy, včetně domů bytových. Oproti roubenkám mají moderní vzhled i lepší izolační vlastnosti. Výhodami masivních stěn je i dobrá schopnost vyrovnávat rozdíly teplot a vzhledem ke své vzduchotěsnosti jsou více než příhodné jako možné budoucí pasivní domy. Nelze pominout také nezpochybnitelnou vyšší trvanlivost masivních stavebních dílců.

Kvalitní masivní dřevo bude pro nás v porovnání s lehkými montovanými dřevostavbami představovat mnohem vyšší výdajovou sumu. Stejně tak přináší panely z masivu nevýhody v podobě vyšších nároků na kvalitní řemeslnickou práci, vyšších transportních nákladů a potřeby těžké mechanizace na stavbě.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!