TYPY DŘEVOSTAVEB:

PARTNEŘI:

Dřevostavby na klíč a typové projekty

dřevostavba 2

© Jelle Boontje | Sxc.hu

Pokud jsme se rozhodli pro bydlení v dřevostavbě a máme určitou představu, jak by náš dům měl vypadat v souvislosti s našimi finančními možnostmi, není nic jednoduššího než se poohlédnout po tzv. dřevostavbě na klíč. Tedy se vším všudy. Na internetu v současné době existuje spousta databází typových projektů dřevěných domů, ve kterých po zadání našich představ snadno najdeme projekt, který by nám mohl vyhovovat. Typových projektů se využívá až při 80% realizaicí všech dřevostaveb. Důvodem je neuvěřitelná rychlost stavby. Typová dřevostavba může stát třeba již za 3 měsíce od zadání zakázky.

Typový nebo vlastní projekt dřevostavby?

Jak již bylo řečeno, naprostá většina firem staví dřevostavby na základě typových projektů uvedených ve svých katalozích a cenících. Bývá však samozřejmě možné domy upravit podle specifických představ každého zákazníka. Další zcela odlišnou možností je pak individuální vyprojektování stavby, kdy architekt vypracuje studii, vyhodnotí konkrétní situaci a podle toho doporučí nejlepší variantu stavby. Zde se fimy vždy snaží maximálně vyhovět prostorovým, urbanistickým a architektonickým přáním zájemce o dřevěný dům. Je samozřejmé, že všechny individuální požadavky stavbu prodražují a také prodlužují. Realizace dřevostavby na klíč je možná v případě typových projektů i projektů individuálních.

Dřevostavby na klíč

Pokud si objednáme dřevostavbu na klíč, měla by se firma postarat o vše od návrhu architekta, projektové studie a dokumentace, podrobného rozpočtu, stavebních povolení až po samotnou stavbu, dokončovací práce, interiérové práce ve smluveném rozsahu (podlahy, dlažby, sanita atd.) a kolaudaci.

Realizace dřevostavby na klíč má mnoho výhod. Ušetříme spoustu vlastního času i starostí. Jednáme pouze s jedním smluvním partnerem, který má za úkol postarat se o všechny záležitosti související se stavbou. Když si pořizujeme dřevostavbu na klíč, tak se také pravděpodobně vyhneme průtahům a nečekanému prodražování stavby. Termín dokončení bývá stanoven ve smlouvě a při nedodržení následují pro firmu domluvené sankce. Stejně tak cena naší dřevostavby by měla být předem pevně stanovena.

Nejčastějším a pro firmy tudíž nepřekvapivým požadavkem je dřevostavba na klíč do 1,5 milionu korun, odpovídající konceptu malého rodinného domu. Takovou cenovou relaci můžeme označit jako střední až nižší. Velice vhodným a častým řešením při takto nastavených finančních podmínkách jsou takzvané bungalovy, tedy přízemní domky, které jsou jednoduché konstrukce a je možné je velmi rychle realizovat.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!