TYPY DŘEVOSTAVEB:

PARTNEŘI:

Dřevostavby

dřevostavba

© Michal Zacharzewski | Sxc.hu

V dnešní době neustálého růstu cen energií získávají nízkoenergetické domy stále více příznivců. Mezi ně patří i moderní dřevostavby. Dřevostavba, u níž je – jak již z názvu vyplývá – hlavním konstrukčním prvkem dřevo, představuje zdravé bydlení za nízkých provozních nákladů a může tak poskytovat výbornou alternativní volbu vedle klasických zděných budov. Vždyť dřevo i v současné moderní době patří mezi osvědčený a hlavně ekologický materiál, který lze využít při rozmanitých konstrukcích a pohledných designech menších výrobků, jako je třeba běžný zahradní nábytek, až po konstrukce rodinných domků i dalších staveb.

Dřevostaveb přibývá

V České republice můžeme pozorovat značný nárust počtu dřevostaveb. Poslední roky lze označit za rekordní, neboť právě dřevostavby téměř zdvojnásobily svůj podíl mezi všemi realizovanými stavbami. Dnes představují 3 – 4% stavebního trhu. To ovšem stále ještě v porovnání se sousedním Rakouskem a Německem (10 a 15%), popř. Spojenými státy (60%) nebo Kanadou (přes 70%) nepředstavuje příliš vysoké číslo.

Krize dřevostavby zlevnila

Všechno zlé je k něčemu dobré. Toto přísloví se dá použít i v kontextu stavebnictví a světové finanční krize. Dobré je to tedy především pro zájemce o stavbu. Stavební firmy se snaží být pro zájemce co nejatraktivnější a týká se to i dřevostaveb. Když firmy čelí nedostatku zakázek, jsou ochotné nabízet kvalitnější či vedlejší služby – např. za identickou cenu udělají lepší izolaci. Na trhu je také kvůli krizi přebytek dřeva, který sráží jeho ceny dolů. Celkově ceny dřeva klesly o 5 – 15%. V současné době je tedy velmi výhodné investovat do výstavby dřevostaveb.

Co od dřevostaveb čekat?

Jedním z prvních a na našem území pravděpodobně nejznámějším prototypem montovaného dřevěného domu je tzv. „okál“. Bylo by ale chybou představit současnou širokou nabídku dřevostaveb pouze skrz zkušenosti s tímto socialistickým jednoduchým levným a špatně izolovaným domkem, který dnes může maximálně posloužit jako odstrašující příklad.

Dřevostavby mají různé vlastnosti. Je známo, že trpí horší akustickou izolací, méně se už ví jejich dobré odolnosti vůči ohni a pokročilé ochraně proti houbám a červotočům. Nižší schopnost akumulace tepla nebrání dřevostavbám, aby se zařadily mezi nízkoenergetické či pasivní domy. S tím spojené možnosti vytápění jsou široké – od krbu spolu s přímotopy po plynový kotel. Pokud se už pro dřevostavbu rozhodneme, nabízí se nám nejjednodušší možnost jejího pořízení – dřevostavba na klíč. Ta může být realizována jak podle typového projektu, tak také dle individuálně vyhotovené projektové dokumentace. Pokud chceme hodně ušetřit můžeme dřevostavbu postavit i svépomocí.

Dnešní dřevostavba může vypadat jako moderní dům, který je k nerozeznání od toho zděného, stejně jako typický srub zasazený do horských oblastí. Meze v podstatě žádné nejsou. Vše záleží pouze na představě zájemce, výtvarné potenci architekta a dovednostech projektanta. Pro realizaci domu ze dřeva se vždy nejdříve rozhodujeme mezi dvěmi hlavními variantami – masivní dřevostavbou, či montovanou konstrukcí. Celkově lze rozlišit pět typů dřevostaveb, jenž jinak vypadají, jinak se stavějí a pochopitelně se vyznačují i odlišnými vlastnostmi.

Inzerce: Nejlevnější hliníková okna a dveře na trhu.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!